ANA SAYFA ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ PERİYODİK KONSERLERİ MUM IŞIĞI DİNLETİLERİ OKUL EĞİTİM KONSERLERİ GENÇLİK VE ÇOCUK KOROLARIMIZ Videolar Kadro Galeri BASINDAN HABERLER Kaybettiklerimiz Duyurular Sponsorlar İletişim
İZMİR DEVLET KLÂSİK TÜRK MÜZİĞİ KOROSU 28 YAŞINDA
ANA SAYFA

2013


 
 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

İZMİR DEVLET KLÂSİK TÜRK MÜZİĞİ MÜZİĞİ KOROSU'NUN   2013 - 2014 SANAT SEZONU'NDAKİ TÜM KONSERLERİ ÜCRETSİZDİR.

          Davetiyeler  " İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Müdürlüğü Anafartalar Caddesi No: 35 Kat: 2 Kapalıçarşı Kemeraltı, Konak- İZMİR " adresinden temin edilebilir.


 

  T.C.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
İZMİR DEVLET KLÂSİK TÜRK MÜZİĞİ KOROSU
 
      İzmir Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Klâsik Türk müziğinin geliştirilmesi, yozlaştırıcı müzik türlerinin etkisinden korunması, yurtiçinde ve yurtdışında tanıtılması amacıyla 1985 yılında kuruldu. Cumhuriyet tarihimizin  ikinci Resmî Türk Müziği İcrâ Kurumu olma özelliği taşıyan koronun kurucu şefi Devlet Sanatçısı Dr. Teoman ÖNALDI'dır. Ege Üniversitesi  Atatürk Kültür Merkezi(Konak),Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sabancı Kültür Sarayı(Konak), Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi ve İzmir Devlet Korosu Mustafa TARIMCIOĞLU Prova ve Dinleti Salonu'nda(Konak) gerçekleştirilen konserler ve "Mum Işığı Dinletileri" 27 yıldır İzmir sanat yaşamının vazgeçilmez etkinlikleri arasında yer almaktadır.
   Açılış konserini 21.04.1986 tarihinde Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde ve dönemin Başbakanı Turgut ÖZAL'ın huzurunda gerçekleştiren koro, 24.04.1986 tarihinde Ankara Türk Ocağı Salonu'nda 7. Cumhurbaşkanı Kenan EVREN'nin huzurunda ikinci konserini vermiştir. İzmir Devlet Korosu bugüne kadar, başta İzmir olmak üzere, tüm Ege Bölgesi il ve ilçeleri ile doğudan batıya, kuzeyden güneye yurdun sayısız illerinde gerçekleştirdiği turnelerin yanı sıra, Tunus, Almanya, Fas, Cezayir, Mısır, Danimarka, İsveç, Hollanda, ve Makedonya'da çeşitli tarihlerde konserler vermiştir.
   Koro'nun  müdürlük  görevini; sırasıyla Sayın Şeref ÜNAL, Sayın Kaya BEKÂT, Sayın Naci DERÇİN, Sayın Güner ÖZKAN, ve Sayın Erhan PARLAT yürütmüş, bu görevi 11.09.2008 tarihinden itibaren de Sayın Ş.Şule ÇOBANOĞLU devralmıştır.
   Koronun kuruluşundan itibaren 16 yıl boyunca Koro Şefliği görevini Devlet Sanatçısı Dr. Teoman ÖNALDI yapmış ve 12. 08.2001 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrılmıştır.  Koro şefliğine  1990- 2001 yılları arasında Koro Şef Yardımcısı olarak görev yapan Hayâti ÇİFTÇİ atanmıştır. 10 yıl koro şefliği görevini sürdüren Hayâti ÇİFTÇİ 16.09.2011 tarihinde kendi isteği ile emekliye ayrılmıştır.  Bu tarihten itibaren de Şeflik görevine  2002-2011 yılları arasında Şef Yardımcısı olarak görev yapan  Erhan PARLAT, Şef Yardımcılığına  ise Erhan SAĞDİNÇ atanmıştır.
   İzmir Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu hâlen 93 ses ve saz sanatçısı ile hizmetlerine büyük bir başarı ile devam etmektedir.

.

Bize Yazin
Adiniz*
Email Adresiniz*
Web Siteniz
Baslik*
Mesajiniz*


.


ANA SAYFA ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ PERİYODİK KONSERLERİ MUM IŞIĞI DİNLETİLERİ OKUL EĞİTİM KONSERLERİ GENÇLİK VE ÇOCUK KOROLARIMIZ Videolar Kadro Galeri BASINDAN HABERLER Kaybettiklerimiz Duyurular Sponsorlar İletişim


Sitemizi bugün 277 kullanici ziyaret etmistir.