SAMİ EMİROĞLU


 

1955 yılında Çorum'da doğdu. İlkokulu Ankara’da, ortaokul ve liseyi Çorum'da bitirdi. Müziğe 7 yaşında, bağlama çalarak başladı, 12 yaşında ilk kez sahneye çıktı. 1980 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü'nden mezun oldu. Okul yıllarında, okul korosunda "tenor" olarak görev aldı. Aynı yıl Karadeniz Üniversitesi Giresun Eğitim Enstitüsü'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1985 yılında Kültür Bakanlığı Güzel  Sanatlar Genel Müdürlüğü İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosuna viyola sanatçısı olarak girdi. Türk Müziği korosunda bağlama, ud, cümbüş ve lavta çaldı. Bu görevi devam ederken, Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı'nda keman-viyola öğretim görevlisi olarak çalıştı. Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu'nda kurucu sanatçı olarak 5 yıl çalıştı. Bağlama, dombra, dutar, ud ve yaylı kopuz çaldı. Değişik enstrümanlarla İspanya, Portekiz, İtalya, Yunanistan, Fransa, Almanya ve Makedonya'da konserlere katıldı. 

Enstrüman yapımıyla ilgilendi ve büyük bir enstrüman kolaksiyonuna sahiptir.
Dünya müziklerini inceledi ve müzikolojiyle ilgilendi, büyük bir müzik kitabı arşivi vardır. 
Faydalandığı hocalar:
Batı Müziği: Altay Günbay (şan), Ayhan Turan ve Cemalettin Göbelez (keman ve viyola), Okan Demiriş (solfej, armoni, kompozisyon), Yücel Elmas (koro ve koro yönetimi)
Halk Müziği: Nida Tüfekçi, Ali Ekber Çiçek
Klasik Türk Müziği: Emin Ongan, Melahat Pars, Şekip Ayhan Özışık, Ekrem Karadeniz.
Emekli tarih öğretmeni Aysel Emiroğlu ile evlidir, Alper İhsan Emiroğlu ve Melike Emiroğlu Kaplan adında 2 evlat babasıdır.
Halen, Kültür Bakanlığı Güzel  Sanatlar Genel Müdürlüğü İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nda viyola sanatçısı olarak görevine devam etmektedir.
 

0232 425 66 91
Bizden haberdar olmak için e-mail adresinizi kaydedin !

Gönder