NABİ BAZİKİ


 

 Urfa’da 30 Ağustos 1960 tarihinde doğdu. 1969 yılında ailece Göztepe/İstanbul’ a yerleşti. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladıktan sonra 1982 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.

   Mûsıkîye küçük yaşta dilsiz kaval ve bağlama çalarak başlayan Nabi BAZİKİ, ağabeyi Neyzen Halil BAZİKİ ve ûdî Metin ÖZDEN’ in teşvikiyle 1974 yılında, 6 yıl eğitim süreli, şimdiki adı İstanbul Üniversitesi Türk Mûsıkîsi Konservatuarı olan İstanbul Belediye Konservatuarı (Dar’ül Elhan) Türk Mûsıkîsi Nazariyat Bölümü’ne girdi. Burada Süheyla ALTMIŞDÖRT, İsmail Hakkı ÖZKAN, Dürdane ALTAN, Muazzam SEPETÇİOĞLU, M. Fatih SALGAR’ dan Türk mûsıkîsi; batı mûsıkîsi, halk mûsıkîsi ve edebiyat dersleri alırken çok kısa süreli olarak da Coşkun SABAH’ tan ud dersleri aldı ve 1980 yılında okuldan mezun oldu. 1986 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun sınavlarını kazandı ve ud sanatçısı olarak göreve başladı. 1988-1989 öğrenim yıllarında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı’nda ud dersleri verdi.

   Bir dönem TRT İzmir Radyosu’nda istisna akitli ud sanatçısı olarak görev yapan Nabi BAZİKİ, evli olup, Sarpkan ve Dilay adlı iki çocuk babasıdır.


0232 425 66 91
Bizden haberdar olmak için e-mail adresinizi kaydedin !

Gönder