KORO ŞEFİ : ERHAN PARLAT


 

     Gaziantep Islahiye’de 1968 yılında doğdu. İlk, orta ve liseyi Ankara’da okudu. Müzik yaşamına TRT Ankara Radyosu TSM Gençlik Korosu’nda başladı. Burada müzik eğitimini biçimlendiren hocaları; Ahmet HATİPOĞLU (solfej ve nazariyât), Yüksel KİP, Tarık KİP (repertuvar), Dr. M. Nazmi ÖZALP (mûsikî edebiyatı ve tarihi, klâsik kemençe). Yine aynı dönemde Ahmet HATİPOĞLU, yönetimindeki TRT Ankara Radyosu Türk Tasavvuf Müziği Korosu’nun kayıtlarında ses sanatçısı olarak görev aldı. Üniversite yıllarına kadar bu kurumdaki eğitimi devam etti. 1988 yılında İTÜ Türk Mûsıkîsi Devlet Konservatuarı Ses (solfej ve nazariyât), Güher GÜHEY (şan), Prof. Dr. Selahattin İÇLİ (ses sağlığı), Naime BATANAY (tanbur),Ahmet Kadri RİZELİ (klâsik kemençe), Hurşit UNGAY (kudüm). Yine aynı yıl Bekir Sıdkı SEZGİN’den Tasavvuf Mûsikîsi dersleri aldı ve kendisinin kayıtlarında korist olarak görev yaptı.

     1989 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu’nun açmış olduğu  sınavlarını kazandı ve ses sanatçısı olarak göreve başladı.

     Müzik eğitimini 1996 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Mûsikîsi Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nden mezun olarak tamamladı. Eğitimi sırasında özellikle Türk halk müziği konusunda Dr. Atınç EMNALAR ve Toygun DİKMEN’den yararlandı.

     Öğretim görevlisi Güldeniz EKMEN AGİŞ’in bestelediği ve Yunus Emre’nin şiirlerinden oluşan “Allah Sana Sundum Elim” adlı CD çalışmasında solist olarak görev aldı. Konservatuvar öğretim görevlisi Şef Nuri MAHMUT yönetimindeki “Çin Seddi’nden Anadolu’ya” adlı orkestrada klâsik kemençe sanatçısı olarak yurtiçi ve yurtdışı konserlerine katıldı. Konsertuvardan mezun olduğu yıl E.Ü. Hemşirelik Yüksek Okulu TSM Korosu’nu çalıştırdı. Gönlüllü üyesi olduğu Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı İzmir Şubesi’nin, Adalet Bakanlığı Şirinyer Çocuk Eğitim Evi Halk Müziği Korosu’nun oluşumundaşef Hayâti ÇİFTÇİ ile birlikte görev aldı. 15.10.2002 tarihinde İzmir Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu şef yardımcılığı görevine getirildi.

     1 Ağustos 2007 - 11 Eylül 2008 tarihleri arasında koro müdürlüğü görevinde bulundu. 2011 Kasım ayından itibaren halen koro şefliği görevini yürütmektedir.

 

 


0232 425 66 91
Bizden haberdar olmak için e-mail adresinizi kaydedin !

Gönder