KORKUT SAMANCI


 

     İzmir'de 1962 yılında doğdu. İlk,Orta veLise Eğitimini İstanbul Kocamustafapaşa'da tamamladı. 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Müziği Nazariyatını , 1989 yılında Anadolu Üniversitesi A.Ö.F İKTİSAT bölümünü bitirdi

    Korkut Samancı askerlik hizmetini 1990-1991(215. dönem) yıllarında Piyade Yedek Teğmen olarak Edirne orduevinde yaptı.

    Av. Gözde Zeynep Samancı ile evlidir.Alâra Samancı(2013)İsimli bir kız çocuk babasıdır.

   Konservatuar döneminde(1978-1984) Hocaları Süheyla Altmışdört (Uslup ve Repertuar),İsmail Hakkı Özkan(TürkMüziği Nazariyatı) , Dürdane Altan (Halk Müziği Repertuvarı), Fatih Salgar(Usûl), Muazzam Sepetçioğlu (Edebiyat), Mine Mucur ve Mustafa Toroslu (Batı Solfej) ve Alaaddin Aday'dır(Teganni). 

   1982-1983 yıllarında İstanbul Üniversitesi İcra Heyeti'nde Misafir Ses Sanatçısı olarak görev yaptı. 1982-1990 yıllarında İstanbul Üniversitesi Korosu, Gökçen Irmak yönetiminde İstanbul TRT gençlik korosunda (1985-1987) , Tûlun Korman yönetiminde (Gelse O Şuh Meclise) Solist ve Korist olarak 2 yıl çalıştı (1984-1985). Bu arada aynı yıllarda İstanbul Üniversitesi Korosuna, Eyüp ve Kubbealtı Musiki Cemiyetlerine devam etmiştir. MSG üyesidir

   İlk ödülünü 1994 yılında Akçay'da Cemâl Sâfi'nin düzenlediği Beste yarışmasında sözleri Yalçın Benlican'a ait ''Durmadan düşünüp üzme kendini''isimli bestesiyle Mansiyon aldı ve bu Beste Albümde yer aldı. 2002 yılında Kuşadası Altın Güvercin Beste yarışmasında (POP) beste ve güfte Korkut Samancı ve İsmet Olgaç’a ait bestesiyle Korkut Samancı’nın yorumuyla ilk ona girdi.2002 yılında Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti’nin açmış olduğu ''Selahattin Pınar 100 yaşında Türk Müziği Beste Yarışması’nda'' sözleri Engin Çır Müzik Korkut Samancı ‘’Sen dağların yücesine erdin de’’isimli Kürdilihicazkar makamında bestesiyle  birincisi oldu ve bu şarkı TRT repertuarına girdi. 2003 yılında Akçay Cemal Safi beste yarışmasında Engin Çır’a ait olan ’’Yokluğunda yalnız kaldım,varlığınla yaşıyorum’’ Güfteyi Hüseyni makamında besteliyerek 2.mansiyon ödülü aldı.

   Çeşitli formlarda 150 civarında eser besteledi. Bestelerin bazıları TRT repertuarında mevcuttur.

   1991yılında kurulan, Genel Sanat Yönetmenliğini Ahmet ÖZHANın yaptığı Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu'nda on dokuz yıl ses sanatçısı  olarak görev yaptı.  2010 Mayıs ayından itibaren İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nda görevine devam etmektedir. 

    Yurt içi ve yurt dışında Yüzlerce konsere iştirak etti.

İspanya "Centro International De Enstudios"(Uluslararası Mistizm Festivali)

Almanya " Sprachen Des Köpers" ( Vücutların dili-Dans festivali)

Portekiz " EXPO 98"

Japonya " Türk Köyü konserleri ve EXPO 2005"

Hollanda " Türkiye Festivali 2001"

Belçika " Gent Festivali"

Yunanistan

İngiltere Londra Türk Festivali

İtalya

Singapur

Endonezya

İstanbul Habitat II zirvesi

İstanbul Boğaziçi Festivali "Hoşgörü İmparatorluğu"

İstanbul ART OF ANATOLİA gösterisi

İstanbul Festivali Orkestra & Anatolia (İngiliz besteci Peter Cowrey)

İstanbul Lirik Tarih Gösterileri

Tuluyhan Uğurlu'nun''Senfoni Türk''Konserleri

İstanbul Okay Temiz ile Caz

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Konseri, bunlardan bazılarıdır.


0232 425 66 91
Bizden haberdar olmak için e-mail adresinizi kaydedin !

Gönder