ENGİN ÇIR


 

    29 Ekim 1954 tarihinde Samsun'da dünyaya geldi.Bu gün hayatta olan (Ersin) ve (Esin)isimli kardeşleri olup merhum Leman Kadınşah ile Kerim Mustafa'nın ilk çocuğudur.

İlkokulu Samsun 30 Ağustos ilkokulu'nda, orta öğrenimini ve lise öğremini aynı ilde Devrim ortaokulu ve lisesinde tamamladı.Bu okulun Bando takımı'nda 2 yıl Alto sazını çaldı.Türk Halk Müziği ile (1970-1971 yılında)ilgilenmeye başladı ve kendi kendine saz çalmayı öğrendi.Ümit BEKİZAĞA ve Av.Necati BULUTAY'ın kurduğu Samsun Halk Müziği Derneği'ne ses sanatçısı olarak devam etti.
    1972 yılında mahalle komşusu Metin KÖKSAL'ın teşvikiyle edebiyata, şiire, şarkılara ve türkülere duyduğu aşırı ilgi nedeniyle o yıllarda şefliğini Taner ÇAĞLAYAN'ın yaptığı Samsun Musiki Cemiyeti Türk Sanat Müziği korosu'na iştirak etti.1979 yılına kadar bu koroda çalışmalarını aralıksız sürdürdü.Bestekar Cavit ERSOY'dan özel olarak ud, solfej ve nazariyat dersleri aldı.1979 yılında kurulan Samsun Belediye Konservatuarına girdi.Dört yıllık öğrenimi sırasında Cavit ERSOY, Dr.Turgut TOKAÇ, Şadan ÜNSAL, Ali ÖZGÜMÜŞ, Fethi ÜNAL, Ali ÖZDOLAP VE Nihat ALACA'dan dersler alarak istifade etti.1982-1989 yılları arasında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde Türk Sanat Müziği Koro Şef Yardımcılığı ve ud sanatçılığı yaptı.
    TRT Ankara Radyosu'nun 1979-1980 dönemin de açtığı Türk Sanat Müziği ön dinleme sınavını istisna  akitli olarak kazandı.Samsun Belediye Konservatuarı'ndan 1984 yılında mezun oldu,ardından hem icra heyetinde ses sanatçısı olarak hem de öğretim görevlisi olarak 1989 yılına kadar görev yaptı. 
    Kültür Bakanlığı'nın 1989 yılında Ankara'da açmış olduğu sınavı kazanarak İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nda ses sanatçısı olarak göreve başladı.1970 yılından beri hece vezni ile şiir yazmasına rağmen zaman zaman aruz ve serbest tarzda da çalışmaları oldu.Şiir konusunda teknik açıdan Sadettin KAPLAN'dan özel dersler aldı.Ses sanatçılığının ve şairliği'nin yanı sıra 1978 yılından itibaren de beste çalışmalarını sürdüren sanatçının yaklaşık 350 şiiri bir çok besteci tarafından bestelendi.Ayrıca kendisi de 350 civarında beste yaptı.Toplam beste sayısı 700'ü buldu.Bunların 180 civarında olanı TRT  Repertuarı'ndadır. Ayrıca bir çok çocuk  şiiri yazdı kendisi ve başka besteciler tarafından bestelenerek bir çok ödüle layık görüldü.Bir çok gazete ve dergilerde değişik konularda  yazılar yazdı şiir ve besteci köşeleri hazırladı.
1988 yılında Kültür Bakanlığınca yapılan denetim ve sınav sonunda Türkiye'yi temsilen Arnavutluk'un Korçe, Pogrades, Elbasan, Saranda, Vilora, Tiran,Skodra şehirlerinde ve Delvina kasabasında konserler verdi.2000 yılında Kültür Bakanlığı İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ile Danimarka ve İsveç te konser faaliyetlerinde korist ve solist olarak bulundu.
1999 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Musıkisi Konservatuarı Temel Bilimleri öğrencisi Banu TAN tarafından Engin ÇIR'ın HAYATI ve ESERLERİ lisans bitirme ödevi olarak hazırlanıp kitap şekline dönüştürüldü.
MESAM ve İLESAM asıl üyesi olan sanatçı 4 kitap çıkardı.Burcu isimli bir kızı, Gökçer isimli (Ege Üniversitesi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler''Keman'' Bölümü mezunu )bir oğlu, Kızından Baran isimli bir torunu vardır.Halen İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nda ses sanatçısı olarak görevine devam etmektedir.
 
    YER ALDIĞI ANSİKLOPEDİLERİN İSİMLERİ
1-Ege'de MÜZİKÇİLER ANSİKLOPEDİSİ(İzmir ve İlçeleri)Onur AKDOĞU                                          
2-Resimli ve Metin örnekli TÜRKİYE EDEBİYATÇILAR ve KÜLTÜR ADAMLARI ANSİKLOPEDİSİ- İhsan IŞIK                     3-TÜRKİYE YAZARLAR ANSİKLOPEDİSİ (5786 Edebiyatçı ve bilim adamları hayat ve eserleri)  İhsan IŞIK                    
4-WHO IS WHO TÜRKİYE (Türkiyedeki seçkin kişilerin Ansiklopedisi - Hübners who is who            
5-Samsunlu ŞAİRLER ve BESTEKARLAR ANSİKLOPEDİSİ -Turhan TAŞAN                                   
6-TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER ANSİKLOPEDİSİ-Sahil KİTAP
 
    YER ALDIĞI ANTOLOJİN İSİMLERİ
1-TRT TÜRKİYE RADYO TELEVİZYON KURUMU TÜRK SANAT MÜZİĞİ ANTOLOJİSİ                     
2-SEVGİ YOLU ŞAİRLER ANTOLOJİSİ 1998                                                                                              
3-TÜRK DÜNYASI ŞAİRLER ANTOLOJİSİ 2013                                                                                                
4-İSTANBUL ŞİİRLERİ-YAZILARI                                                                                                                  
5-OZANLAR GÖNÜL KERVANI ANTOLOJİSİ                                                                                                
6-OZAN ANTOLOJİ-1                                                                                                                                      
7-ŞAİR-YAZAR ve BESTEKARLAR DERNEĞİ ŞİİR ANTOLOJİSİ-1999                                                        
8-MÜZİK MAGAZİN MISRALARIN DİLİ ŞİİR ANTOLOJİSİ                                                                        
9-ANA SEVGİ DAMLACILIKLARI ANTOLOJİSİ-1992
 
    CD VE KASETLERDE OKUNMUŞ ESERLERİ
1-Erdem ÖZGEN'in RADYO ALATURKA 91.0 CD de söz ve müziği Engin ÇIR'a ait olan ''ÇOK UZAKTAN GELDİM YÜZÜNÜ GÖRDÜM ve SENDEN ÇOK UZAKTAYIM'' isimli 2 bestesi okundu                                                                         2-Arife SOYDEMİR'in çıkardığı CD de sözleri Engin ÇIR'a, bestesi Cengİz CERMEN'e  ait olan GÖZLER GÖZLERDEN AYRI ve sözleri Metin PÜTMEK'e bestesi Engin ÇIR'a ait olan GÖNLÜME SEVDA EKTİN isimli 2 şarkı okundu                
3-Erdem ÖZGEN'in HASRET isimli çıkardığı CD ve kaset'de sözlerini Engin ÇIR'a ait bestesi Cengiz CERMEN'e ait olan GÖZLER GÖZLERDEN AYRI isimli şarkısı okundu.                                                                                
4-TRT'nin çıkarmış olduğu arşiv serisi 80 Türk Sanat Müziği MÜZİK DEMETİ-1 CD de sözleri Sami DERİNTUNA'ya bestesi Engin ÇIR'a ait olan SENİ SEVEN YÜREĞİM isimli şarkısı okundu                                                                        
5-TRT'nin çıkarmış olduğu arşiv serisi 82 Türk Sanat Müziği MÜZİK DEMETİ-3 CD de sözleri Taner ÇAĞLAYAN'a, bestesi Engin ÇIR'a ait olan NE ŞAFAK RENGİ BULUTLARDA HAYALİN GÜLÜYOR isimli şarkısı okundu                                  
6-Amasya Belediyesi'nin çıkarmış olduğu CD de sözleri İsmet TAHTACIOĞLU'na bestesi Engin ÇIR'a ait olan AŞKIN SEHERİNDE isimli  şarkısı okundu.                                                       
7-Karşıyaka Belediyesi'nin çıkarmış olduğu CD de sözleri Sevinç ATAN'a bestesi Engin ÇIR'a ait olan GÜNEŞİN AYRI GÜZEL GURUBUN TADI BAŞKA isimli şarkısı okundu                                                                                                        
8- Aydın ÖZDEN'in bestelerinden oluşan Nokta Prodiksiyon'un  çıkardığı CD de sözleri Engin ÇIR'a ait olan SIR GİBİ(Tango), AŞK, BEKLETME GEL(Tango), SONSUZ MASAL isimli 4 eseri okundu.                                                           9-1990 yılında Devlet Bakanlığı'nın Türk Müziği çocuk şarkıları ile ilgili  çıkardığı kasette sözleri Engin ÇIR'a, bestesi Haluk GERÇEL'e ait KARIŞ KARIŞ TOPRAĞINDA, yine aynı kasette sözleri Sadettin KAPLAN'a, bestesi Engin ÇIR'a ait olan AYŞE NİNE isimli 2 eseri okundu.                                                                                                                                        
10-Zeki SARGIN'ın SENSİZ GECELER isimli kasetinde sözleri Yalçın BENLİCAN'a, bestesi Engin ÇIR'a  ait olan BU AKŞAM  SARHOŞUM  HİÇ SORMA isimli şarkısı okundu.                                                                                
11-Sema KÜÇÜKER'in OLAY OLUR isimli çıkardığı kasetinde Hani KAHRAMAN'a, bestesi Engin ÇIR'a ait olan  ÇEKTİRDİĞİN ACILAR (OLAY OLUR) isimli şarkısı okundu.                  
12-Neşe KARABÖCEK in BİR HÜZZAM ŞARKI GİBİ isimli kasetinde sözleri Engin ÇIR'a, bestesi Alaattin ŞENSOY'a ait olan GÖNLÜMDEKİ ÖZLEM isimli şarkısı okundu                  
13-Ünal ECEMİŞ in ELİMDE DEĞİL isimli kasetinde sözleri Engin ÇIR'a, bestesi Cengiz CERMEN'e ait  GÖZLER GÖZLERDEN AYRI (HASRET) isimli şarkısı okundu.

0232 425 66 91
Bizden haberdar olmak için e-mail adresinizi kaydedin !

Gönder