DERYA DERİN ÇOKAĞIR


 

 Eğitimci bir ailenin ferdi olan Derya Derin ailesinin ilk tayin yeri olan Adana’da dünyaya geldi.İlk,orta ve lise eğitimini bu ilde tamamladıktan sonra Avni Anıl’ın kuruculuğunu üstlendiği Adana Belediye Konservatuarı’nda müzik eğitiminin temellerini atmış devamında,1992 yılında E.Ü. İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü sınavlarını kazanmış,ardından 1993 yılında TRT’nin açmış olduğu sınavlarda da başarı sağlayarak TRT İzmir Radyosu’nda akitli ses sanatçısı olarak görev yapmaya başlamıştır.Okuldaki eğitimi ve bunun yanı sıra İzmir radyosunda Avni Anıl,Akın Özkan,Güldeniz Ekmen,Mülkiye Toper,İsmet Yazar,Kutlu Payaslı,Mustafa Hoşsu,Onur Akdoğu gibi çok değerli sanatçılar ve hocalardan istifade etmiştir.1998 yılında konservatuardan birincilikle mezun olarak 1 yıl süreyle bu okulda ses eğitimi alanında asistanlık yaptı.1998-2000 lları arasında Milli Eğitim Bakanlığı' na bağlı olarak müzik öğretmenliği yaptı.

 2000 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sınavlarını kazanarak bu kurumda sanatçı olarak görev yapmaya başladı.Görevi süresince yurt içinde ve yurt dışında bir çok ülkede festivaller ve Türkiye'nin tanıtımı kapsamında konserler veren sanatçı,Kültür Bakanlığınca görevlendirilerek ülkemizi Klasik Türk Müziği alanında başarıyla temsil etti.
Yine Kültür Bakanlığınca 2012 yılında İzmir’de kurulan Anadolu Filarmoni Orkestrası ve Batı’nın bakır nefesli enstrumanlarıyla Türk Müziğinin renk sazlarının buluştuğu Turkish Brass Orkestralarının solistliğini de üstlenen sanatçı bu orkestralarla yine dünyanın çeşitli ülkelerinde bir çok konserler vererek Türk Müziği’nin tanıtımına katkı sağladı.
    Beste çalışmaları da yapan Derya Derin 14 Şubat 2018 de söz ve müziğiji kendisinin yaptığı "Doya Doya” isimli şarkısıyla ilk single çalışmasını müzikseverlerin beğenisine sunarak sesini geniş kitlelere duyurdu...Derya Derin halen İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nda ses sanatçısı olarak görevini sürdürmektedir.

    

 


0232 425 66 91
Bizden haberdar olmak için e-mail adresinizi kaydedin !

Gönder