DENİZ MENDİREK


 

    İstanbul Üsküdar’da 1960 yılında doğdu. İlk okul öğretmenin, bestekâr Emin ONGAN’ın eşi Perihan ONGAN olması nedeni ile Türk mûsıkîsine ilgi duymaya başladı ve ilk mûsıkî eğitimini Emin ONGAN’dan aldı.

      İlk ve orta eğitimini İstanbul’da tamamladı. Müzik çalışmalarına İzmir’de Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi Türk Müziği Korosu, İzmir Büyükşehir Belediye Korosu, İzmir Sanatçılar Derneği Korosu ve İzmir Cumhuriyet Korosu’nda devam etti.

     Aynı dönemde Sadi HOŞSES, Nursal ÜNSAL BİRTEK, Vefik ATAÇ ve Dr. Ayhan SÖKMEN’den nazariyat ve solfej dersleri aldı.

     1986 yılında “Avni ANIL Mûsıkî ve Yayınevi”nde Avni ANIL’ın asistanı olarak repertuar ve nazariyat dersleri vermeye başladı. İnci ÇAYIRLI, Alâeddin YAVAŞÇA ve Selâhattin İÇLİ’den istifade etti.

      Yeni Asır Gazetesi Kadınlar Korosu, TEK Korosu ve Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Korosu şefliklerinde bulundu. Daha sonra DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Müzikoloji Bölümü’nü kazandı.

    Öğrenimi sırasında Kültür ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sınavlarını kazanarak göreve başladı. 3. yılın sonundan itibaren İzmir Devlet Korosu’nda görevine devam etmektedir.

 


0232 425 66 91
Bizden haberdar olmak için e-mail adresinizi kaydedin !

Gönder