AYŞE KÜEY


 

     İzmir’de 1964 yılında doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı. Lise yıllarında özel kanun dersleriyle başladığı müzik yaşamına 1985 yılında kazandığı Ege Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’nde devam etti. Öğrenciliği sırasında Güldeniz EKMEN ve Naci DERÇİN’ den kanun dersleri aldı ve 1990 yılında mezun oldu. Aynı yıl yine Ege Üniversitesinde müzik okutmanlığı yaptı. 1991 yılında Kültür Bakanlığı Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda kanun sanatçısı olarak göreve başladı. 1994-98 yılları arasında mezun olduğu bölümde kanun dersleri verdi.

   1996-98 yılları arasında Yunanistan, İtalya, İspanya, Macaristan, Slovakya, Romanya, Avusturya, Almanya, Portekiz, Şili, Venezüella, Brezilya, Meksika, Arjantin, Fas, Tunus, Mısır, Ürdün, Pakistan ve Hindistan’da Dış İşleri Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı’nın ortak projesi olan “Cumhuriyetin 75. Yılı” etkinliklerinde görev alan “Turquie la Belle” Türk Müziği Topluluğu ile konserler verdi.

   2003 yılında “İpek Yolu” adını taşıyan özel bir proje için bir araya gelmiş beş sanatçı ile İran’ da çalışmalar yaptı ve aynı grupla Almanya, İtalya ve İran da bir dizi konser verdi. Üç İranlı, bir İtalyan ve Ayşe KÜEY’ den oluşan grup, doğu-batı kültür sentezini müziklerine yansıttı. Bu konser serisinin Almanya ayağının konser kayıtları CD haline getirildi.

   2007 yılında on bir kişilik “A la Turca la Luna” grubuyla Klasik Türk müziği, tango ve aryalardan oluşan bir repertuarla konserler verdi. 2008 yılında ise aynı grupla “Melih Kibar Şarkıları” isimli projede yer aldı.

   2008 yılının sonlarına doğru bir araya geldiği yedi kişilik yeni bir grupla yeni bestelerden oluşan çok sesli müzik çalışmaları yapmaya başladı ve canlı performanslar sergiledi.

   2010 yılında Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ve Devlet Opera ve Balesi’nden seçilen, Türkiye’ nin tanınmış sanatçılarının da konuk edildiği on kişilik bir grupla “Türkiye Renkleri” adlı bir projede görev aldı ve yurt içinde de çeşitli konserler verdi.

   Güler Ayşe KÜEY, yirmidört yıllık Devlet Korosu saz sanatçılığı geçmişinde Kültür Bakanlığı himayesinde yurtiçi ve yurtdışında pek çok konser ve turne programında yer aldı.

   2016 yılından beri İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nda kadrosuyla birlikte görevine devam etmektedir.


0232 425 66 91
Bizden haberdar olmak için e-mail adresinizi kaydedin !

Gönder