ARMAĞAN SEZEN


    

 

    01.01.1965 yılında Akhisar'da doğdu.İlk,orta ve lise eğitimini Akhisar'da yaptı. 1981-1982 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi'nin İşletme Bölümünü kazandı.Bu fakülteden müziğe olan sevgisinden dolayı 1983 yılında ayrıldı.

    Daha sonra 1984 yılında Ege Üniversitesi bünyesinde kurulan Devlet Türk Müziği Konservatuarı'nın açmış olduğu sınavları kazanarak müzik eğitimine başladı.Okul yıllarında tanbur olan meslek çalgısını lisans 2 den sonra klasik kemençe olarak değiştirdi.Konservatuardaki kemençe eğitimi sırasında Selim Güler ve İ.Sedat Altınöz ile çalıştı.

   Okul eğitimi sırasında hocası Onur Akdoğu ile özel çalışmalarda bulundu ve onun müzik düşüncelerinden istifade etti. Eğitimi sırasında Onur Akdoğu, Sedat Altınöz, Selim Güler, Turhan Toper, Mülkiye Toper, Akın Özkan, Ali Rıza Avni, Dr.Ayhan Sökmen, Doç. Şenol Aksu, Rüştü Şardağ,  Tevfik Tutu, Adnan Polge, Prof. Necati Gedikli, Mustafa Hoşsu, Hale Gür, Köksal Coşkun hocalarından istifade etti. Konservatuardan 1989-Haziran tarihinde mezun oldu.

    Aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nün açmış olduğu Yüksek Lisans sınavını kazandı.

   1990-Kasım tarihinde Kültür Bakanlığı'nın Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu için açmış olduğu  sınavı kazandı.1991-Mayıs tarihinde bu koroya Kemençe Sanatçısı olarak atanarak görevine başladı. 

 

   1992-Şubat tarihinde " Türk Müziği'nde Nota Yayıncılığı (1895-1928) " adlı teziyle Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.Yüksek Lisans eğitimi sırasında Bekir Sıtkı Sezgin, Prof. Dr. Selahattin İçli, Dr. Nevzat Atlığ, Doç. Mutlu Torun, Doç.Cahit Atasoy, Doç. Erol Deran, Yavuz Özüstün hocalarından istifade etti.   Yüksek Lisans eğitimini aldığı yıllar içinde Prof.Ruhi Ayangil yönetimindeki Ayangil Türk Müziği Korosu ve Orkestrası'nda Tenor olarak görev aldı ve Prof.Ruhi Ayangil'den istifade etti.  Bu koronun vermiş olduğu 17. İstanbul Festivali kapsamındaki konsere katıldı.

    1994-Ocak tarihinde Kültür Bakanlığı İzmir Devlet KlasikTürk Müziği Korosu'na atandı.Burada 12 sene boyunca görevine devam etti. Bu koroda görev yaparken Cezayir, Danimarka ve İsveç'te verilen konserlere katıldı.1995-1997 yılları arasında 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Bölümü'nde "Geleneksel Çalgılar-Kemençe" dersini verdi.1998-1999 yıllarında Cemal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde Müzik derslerine girdi.1997-Eylül tarihinde 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü'nün açmış olduğu Müzikoloji alanındaki Doktora sınavını kazandı.

     Nota yazım alanında uzman olup bugüne kadar 10'un üzerinde müzik kitabının yayınlanmasına katkıda bulundu.  Şair Ahmet Ilgaz'ın " Rüya İçinde Rüya " adlı kitabını hazırladı ve şair tarafından bu kitap yayınlandı.  

  2013 Mart tarihinden beri kadrosuyla birlikte İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nda Kemençe Sanatçısı olarak görevine devam etmektedir.

     Nilsu isimli bir kız evladı vardır.


0232 425 66 91
Bizden haberdar olmak için e-mail adresinizi kaydedin !

Gönder