EDÂ ÖZAY


 

   1986 yılında Mardin’de doğdu. İlköğrenimine Mardin’de başladı.Öğretmen olan ailesinin İzmir’e atanmaları nedeni ile ilk,orta ve lise tahsilini bu ilde tamamladı.Müzik hayatına 9 yaşında İzmir-Bornova Belediye Konservatuarı’nın açtığı çocuk korosu ses sınavını kazanarak başladı. Burada 8 yıl müzik eğitimi alarak, AVNİ ANIL ile meşk etti. Bu süreçte çeşitli koro ve cemiyetlere katılarak,birçok konserde korist ve solist olarak görev aldı.

  2002 yılında Dicle Üniversitesi Devlet Konservatuarı sınavını kazandı.Aynı yıl Diyarbakır TRT kurumunun açtığı istisna akitli ses sanatçısı sınavını kazanıp 2 yıl görev yaptığı bu kurumda solist olarak radyo programları ve bant kayıtlarına katıldı. Konservatuar öğrenimi süresince kanun dersleri alan Eda H. ÖZAY  okulun düzenlediği konserlerde, dinletilerde, özel çalışmalarda görevler aldı. Ayrıca festivallerde, cemiyet konserlerinde misafir sanatçı olarak görevler aldı. Konservatuar eğitimini 2007 yılında birincilikle tamamladı.

   Kültür ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun 2007 yılında açmış olduğu ses sanatçısı sınavına girdi ve birincilikle kazandı. 2010 yılında İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosuna atandı.

   


0232 425 66 91
Bizden haberdar olmak için e-mail adresinizi kaydedin !

Gönder